Portal Fotoklubu Podlaskiego
Zegar
Nawigacja
Losowa Fotka
Ostatnie artyku造
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
» Nowa formu豉 FF
» witanko
» Monitory-Laptopy-Kolory
» Fotograficzne praktyki
» Powitanie
Najciekawsze tematy
Brak temat闚 na forum
Logowanie
Nazwa u篡tkownika

Has這

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie mo瞠sz si zalogowa?
Popro o nowe has這
Aktualnie online
» Go軼i online: 3

» U篡tkownik闚 online: 0

» ㄠcznie u篡tkownik闚: 131
» Najnowszy u篡tkownik: Fotograf
Newsletter
Aby m鏂 otrzymywa e-maile z Portal Fotoklubu Podlaskiego musisz si zarejestrowa.
Ostatnio Widziani
» wiesio14 tygodni
» privilege15 tygodni
» dooraa33 tygodni
» grawo42 tygodni
» Andrzej58 tygodni
» limba3132 tygodni
» mmariusz1990141 tygodni
» semperand144 tygodni
» zomik1152 tygodni
» bon_wojtek153 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogowa si, aby m鏂 doda wiadomo嗆.

Brak wiadomo軼i. Mo瞠 czas doda w豉sn?
Zobacz temat
 Drukuj temat
witanko
swiada
siemka, pierwsza wizyta pierwsze logowanie pierwszy post. moze sie przedstawie, foto uprawiam od kilkunastu lat, jestem zdania za CYFRA TO ZΜAngry niemajaca nic wspolnego z prawdziwa fotografi - fa連zujaca prawdziwy swiat

Andrzej
Taaadammm!!!! ζdne wej軼ie Smile)) Id帷 Twoim tokiem myslenia samoch鏚 jest z貫m, bo te fa連zuje rzeczywisto嗆, kuchnia gazowa te, bo w ko鎍u mozna piec na ognisku Smile
A mo瞠 by tak jakie argumenty?
Witam na forum i pozdrawiam Smile

Mo瞠 jeszcze pytanko. Co widzisz fa連zywego w tej np. fotce? Jak si domyslasz jest ca趾owicie cyfrowa Smile
Edytowane przez Andrzej dnia 10.12.2005

swiada
chodzi mi o dzwiek opadajacego lustra generowany przez glosnik, brak odrobiny adrenaliny zwiazany z brakiem chocby jednej klatki na konczacym sie filmem, pseudosolaryzacja po nacisnieciu entera, brak wyrazu ziarna, latwosc poprawy bledow - co kaleczy warsztat (teraz wystarczy poklikac w klawiature przez pare minut i uzyskac to co naprawde zajmuje kilka lat doswiadczen) Poprostu niema w cyfrze tego czegos. do fotki nie mam nic.

Andrzej
Po pierwsze to ciesz si, 瞠 ruszy這 forum dyskusyjne i 瞠 zaczynamy dyskutowa Smile Mo瞠 inni si do陰cz?
A wracaj帷 do tematu:
1. D德i瘯 lutra emitowany przez g這snik jest domena aparat闚 kompaktowych. Z tego co wiem kompakty tradycyjne tez nie maj lustra... Sam u篡wam lustrzanki cyfrowej i lustro wyglada i "klapie" identycznie jak w tradycyjnym aparacie. Ta瞠 ten argument do mnie nie trafia.
2. Czyzby uwa瘸, 瞠 karta pami璚i ma nieograniczona pojemno嗆? Miejce na niej te si ko鎍zy.
3. ζtwo嗆 poprawiania b喚d闚? To argument os鏏, kt鏎e z regu造 nie pr鏏owa造 usi捷 do komputera i poprawia. No chyba, 瞠 kto pr鏏uje poprawia zdj璚ie klikaj帷 "autokorekta" albo podobne opcje. Wynik niestety jest wtedy op豉kany przewa積ie.
4. Co do warsztatu... Analogowa fotografia ma sw鎩 warsztat (robi貫m analogowe zdj璚ia ponad 25 lat tak瞠 wiem co o tym), a cyfrowa ma sw鎩. Zawsze podziwiam mistrz闚 fotografii analogowej i mam dla nich szacunek. Natomiast technologia wprowadzi豉 now dziedzin zwan fotografia cyfrow. To te jest wiedza i wbrew pozorom nie taka prosta jak my郵isz. Daj jej szanse. Zreszt jestem daleki okre郵ania tego co si dzieje "wojn technologii". Ka盥a z tych fotografii ma moim zdaniem swoje miejsce.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na ripost Smile

swiada
ad1. napisalem bardzo ogolnikowo (sorki - ale zapomnialem ze cyfra ma lustrzankiSmile) ale nic nie zastapi dzwieku opadajacej mechanicznie migawki, dzwieku motoru (nie jakies tam winderki z predkoscia swiatla 3 klatek na sekund)
ad2. zawsze nieudana fotke mozna skasowac, i miejsce dla nastepnej gotowe
ad3. popraw "autokorekta" slajd, gdzie wymiekaja nawet sredniej klasy automaty (wspulczesne pro-lustrzanki)
zreszta chyba poziom jakosci nieosiagalny dla cyfry
ad4. ta osoba ktora zna warsztat przez wielkie W przesiadajaca sie na cos szybszego, wygodniejszego nie kaleczac zalozen fotografi zasluguje na uznanie, lecz ci co dorwali najnowszy model ferrari zaraz po zdobyciu prawka, a takich jest dominujaca wiekszosc, uwazaja sie za mistrzow aparatow no chyba tylo za mistrzow sprzeciarstwa............
A tak wlascnie chcialbyb wsadzic kij w mrowisko i rozchustac to towarzystwo do klepania.
Cool

swiada
a bym zapomnial - kompakty tradycyje to tez zlo bo nie pozwalaja myslec

Andrzej
Zanim towarzystwo sie troszk rozrusza to pewnie minie ciut czasu jak znam zycie Smile
A wracajac do naszej dyskusji. Lutrzanka cyfrowa od analogowej r騜ni sie w zasadzie "materia貫m 鈍iat這czu造m" oraz mozliwo軼i podgl康u zdj璚ia po wykonaniu. Poza tym wszystko jest identycznie.
Moim zdaniem celem fotografii jest ilustrowanie chwil, a w tej dziedzinie jedna i druga fotografia spe軟ia swoje zadanie znakomicie. Nie wymyslono jeszcze aparat闚, kt鏎e dobiora kadr za Ciebie. Sprz皻 to tylko sprz皻. kiedy d德i瘯 np. rejestrowano na wa趾u z wosku u篡waj帷 ig造 z kaktusa. Dzisiaj u篡wa sie du穎 bardziej zaawansowanych technik. I pewnie nikt ju nie kaleczy biednego kaktusa aby pos逝cha ulubionego kawa趾a Smile
Troche podobnie jest z fotografi.
A warsztat... Hmmm... Mam za sob hetolitry "hydrofenu" "R09" i innej ca貫j chemii zdobywanej kiedys z niema造m trudnem. Mam te za sob kilka lat studi闚 dotycz帷ych komputer闚, kilkadziesi徠 przeczytanych ksi捫ek i tysi帷e godzin przesiedzianych przed monitorem komputera. I chyba nie przekonasz mnie, 瞠 warsztat cyfrowy to nie warsztat.
Reasumuj帷. Ja widz miejsce dla obu dziedzin. Zreszt to jest ju faktem i nie da si cofn望.
Pozdrawiam i licze na kolejne g這sy w tym temacie Smile))

PS. A mo瞠 doslesz notk i troche fotek do portfolio?
Pozdrawiam

swiada
w豉snie o tym myslalem lecz jedyny moj sprzet peryferyjny czy jak to sie nazywa to drukarka i modem, a za skanerem dopiero sie rozgladamSad

Andrzej
Je郵i masz to w rozs康nych rozmiarach (max 20x30) to nie widz problemu. W wiekszych te by sie pewnie co poradzi這. Tyle, 瞠 musia豚y to jakos mi dostarczy na godzink. I tu pomo瞠 nam technika cyfrowa Smile
Pozdrawiam

swiada
takich rooooooooooozmiarow to raczej niemam, powiekszenia dawalem raczej tylko na wystawy, ale wgladowki sa.
ale tak prawde mowiac za jakis czas bede mial skaner (polowica mnie meczy bo jest jej potrzebny do pracy) tak ze jak bede mial mozliwosci to uzupelnie profil

Andrzej
Czekam zatem niecierpliwie Smile
Pozdrawiam

wiesio
witam zacnych fotograf闚.
ja te zaliczam sie do grona tradycjonalist闚. Od ok 20 lat pos逝guj si wy陰cznie lustrzankami, pocz患szy od FED3, kilka Zenit闚, obecnie Nikon F80. Zbyt cz瘰to jestem 鈍iadkiem, 瞠 cyfra jest po prostu "aparatem dla ma逍y". Szczeg鏊nie dotyczy do kompakt闚, bo lustrzanki to kupuj raczej ludzie 鈍iadomi potrzeb, no i cena te stanowi pewna zapor. Widzialem wiele zdj耩 cyfrowych i prawd m闚i帷 w moim subiektywnym odczuciu by造 tragiczne. Zaraz mnie tu Andrzej zakrzyczy, ale akurat Andrzej nale篡 do tych, kt鏎zy opr鏂z przycisku wyzwalacza widz co w kadrze Wink Widz oczywi軼ie zalety cyfry w postaci podgl康u "co wysz這", prawie niesko鎍zonej d逝go軼i filmu ;-), mniejszych koszt闚 zabawy z aparatem. Ale z drugiej strony jak popatrz na 500 zdj耩 zrobionych jednego wieczoru, z czego 1-2 jest do przyj璚ia, to mi sie odechciewa cyfry. Wole ju swoje 36 klatek, z kt鏎ej ka盥 mam przemy郵an Smile Poniewa to moja premiera na forum, zapowiadam malutkie info o sobie ju wkr鏒ce (jak tylko znajde chwil mi璠zy praca a snem)

pozdrowienia
Wiesio

ps.kwiatek dla forum (F80+Nikkor 75-240D)

Web
Andrzej
Jako zdecydowany zwolennik fotografii cyfrowej jestem zobligowany do odpowiedzi Wiesiowi. I tak po kolei:
1. FED... Wiesio... wiem, ze to dla Ciebie b璠zie ci篹kie prze篡cie, ale kto musi Ci to powiedzie Smile FED 3 to aparat lunetkowy nie lustrzanka Smile
2. Niesko鎍zony film? Na karcie 512 MB mieszcze ok 60 RAW闚 czyli mniej ni 2 rolki filmu. Takich kart mam dwie... Nic nie stoi na przeszkodzie abys kupuj帷 4 rolki tez mia - jak to nazywasz - niesko鎍zony film.
3. Kwestia ma逍y... Hmmm... Ty robi帷 t sko鎍zona rolk zanosisz j do labu... Ja robi帷 zdj璚ie cyfr sp璠zam cz瘰to nad jego obr鏏ka kilka godzin... To jak jest w sumie z ta ma逍????
4. Jak kto robi 1-2 zdj璚ia z 500 to podobnie zrobi analogowo. Nie licz, 瞠 b璠zie bardziej my郵a. Poprostu skopie 15 rolek filmu i ju. Ja "kopi帷" swoje fotki przynajmniej nie nara瘸m rodziny na bankructwo Smile
Tak s逝chaj帷 argument闚 zwolennik闚 fotografii analogowej, kt鏎ych zreszt bardzo szanuj (sp璠zi貫m naprawde du穎 czasu w ciemni) zastanawiam si czy to czasem nie obawa, 瞠 masa ludzi robi帷ych fotki tak cyfrowo jak i analogowo to dla nich swoiste zagro瞠nie...
No niestety... Teraz juz nie wystarczy mie dobry sprz皻. Trzeba jeszcze umie cos pokaza. A tego nie zrobi za Ciebie ani aparat tradycyjny, ani cyfrowy - nawet jak by potrafi robic 1000 fotek na minut.

A kwiatki sliczne Smile Tylko jakby ciut nieostre...
Przepraszam za z這sliwo嗆 Smile
Pozdrawiam

wiesio
Co do nieostro軼i:
1. GO (duza ogniskowa)
2. mierzone na 鈔odkowy Smile
3. skan

ale ty to wszystko wiesz Wink

Web
Andrzej
No i co nam ucich這 Smile))

mitech
Witam szanownych koleg闚.Faktycznie troch tu cicho.Ale pewnie przez 鈍i皻a , wakacjie i inne tam.Czytam tak t dyskusj i my郵 , 瞠 ka盥y z was ma poniek康 troch racji.Tak jak Andrzej kiedy si troch nasiedzia貫m w ciemni i mam sentyment do analoga. Ale od jakiego czasu raczej go z sob nosz jak mam cyfrowe lustro.Troch fotografuj samoloty, oczywi軼ie w locie Grin i nie widz jako w tej chwili mo磧iwo軼i pos逝giwania si analogiem jak leci F16 czy MIG 29.Zapraszam np.tutaj na par fotek z naszego wyjazdu na pokazy do BRNA http://alfaklub.p...php?t=6227
Edytowane przez mitech dnia 18.09.2006

Web
Andrzej
Witaj na forum Smile
Przyznam, 瞠 z przyjemno軼i obejrza貫m Twoje zdj璚ia. Co do dyskusji wy瞠j mia豉 ona na celu rozruszanie troch tego forum. Z koleg swiada (Piotrem) przedyskutowalismy nawet problem na 篡wo i zgadzamy si w wielu miejcach Smile
Tak czy inaczej przed technologia nie ma chyba ucieczki. Firmy znane powoli zaczynaj sie wycofywa tak z produkcji sprz皻u jak i materia堯w.
Pozdrawiam Smile

Tomasz Ustymowicz
Witam serdecznie. Smile Moim zdaniem aparat analogowy czy cyfrowy jest narz璠ziem w r瘯u fotografa.. i to fotograf a nie aparat musi podj望 decyzj co do tematu i kompozycji zdj璚ia. Fotografia jest sztuk, to 鈔odek przekazu.. i o tym czy zdj璚ie b璠zie mia這 walor artystyczny czy te pozostanie tylko technicznie poprawne decyduje cz這wiek. Wa積e jest aby w pe軟i wykorzysta mo磧iwo軼i swojego aparatu!niezale積ie czy to cyfra czy analogowy.. Bo dobry fotograf zrobi dobre zdj璚ie s豉bym aparatem, a osoba posiadaj帷a drogi i zaawansowany aparat nie b璠zie potrafi豉 wykorzysta jego mo磧iwo軼i bez odpowiedniej wiedzy. Trzeba rozkr璚i ten serwis..Smile Pozdrawiam Tomek.
Tomek

Andrzej
安i皻e s這wa Tomku Smile Witaj na naszym Portalu. Co do Twojego pytania o nadsy豉nie zdj耩 - mysl, 瞠 temat jest do zrobienia. Woln chwilk opracuj ma造 regulamin i uaktywni opcje uploadu zdj耩.
Pozdrawiam

Andrzej
I gotowe. Max rozdzielczo嗆 800x800 pixeli i prawie 200kb obj皻o軼i. Format JPEG. Zapraszam do wysy豉nia zdj耩 Smile
Pozdrawiam

Przejd do forum: