Portal Fotoklubu Podlaskiego
Zegar
Nawigacja
Losowa Fotka
Ostatnie artykuły
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
» Nowa formuła FF
» witanko
» Monitory-Laptopy-Kolory
» Fotograficzne praktyki
» Powitanie
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 5

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 131
» Najnowszy użytkownik: Fotograf
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Portal Fotoklubu Podlaskiego musisz się zarejestrować.
Ostatnio Widziani
» wiesio 6 tygodni
» mmariusz1990 8 tygodni
» privilege23 tygodni
» dooraa42 tygodni
» grawo51 tygodni
» Andrzej67 tygodni
» limba3141 tygodni
» semperand153 tygodni
» zomik1161 tygodni
» bon_wojtek162 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Zobacz temat
 Drukuj temat
witanko
swiada
siemka, pierwsza wizyta pierwsze logowanie pierwszy post. moze sie przedstawie, foto uprawiam od kilkunastu lat, jestem zdania za CYFRA TO ZŁOAngry niemajaca nic wspolnego z prawdziwa fotografią - fałszujaca prawdziwy swiat

Andrzej
Taaadammm!!!! Ładne wejście Smile)) Idąc Twoim tokiem myslenia samochód jest złem, bo też fałszuje rzeczywistość, kuchnia gazowa też, bo w końcu mozna piec na ognisku Smile
A może by tak jakieś argumenty?
Witam na forum i pozdrawiam Smile

Może jeszcze pytanko. Co widzisz fałszywego w tej np. fotce? Jak się domyslasz jest całkowicie cyfrowa Smile
Edytowane przez Andrzej dnia 10.12.2005

swiada
chodzi mi o dzwiek opadajacego lustra generowany przez glosnik, brak odrobiny adrenaliny zwiazany z brakiem chocby jednej klatki na konczacym sie filmem, pseudosolaryzacja po nacisnieciu entera, brak wyrazu ziarna, latwosc poprawy bledow - co kaleczy warsztat (teraz wystarczy poklikac w klawiature przez pare minut i uzyskac to co naprawde zajmuje kilka lat doswiadczen) Poprostu niema w cyfrze tego czegos. do fotki nie mam nic.

Andrzej
Po pierwsze to cieszę się, że ruszyło forum dyskusyjne i że zaczynamy dyskutować Smile Może inni się dołączą?
A wracając do tematu:
1. Dźwięk lutra emitowany przez głosnik jest domena aparatów kompaktowych. Z tego co wiem kompakty tradycyjne tez nie mają lustra... Sam używam lustrzanki cyfrowej i lustro wyglada i "klapie" identycznie jak w tradycyjnym aparacie. Taże ten argument do mnie nie trafia.
2. Czyzbyś uważał, że karta pamięci ma nieograniczona pojemność? Miejce na niej też się kończy.
3. Łatwość poprawiania błędów? To argument osób, które z reguły nie próbowały usiąść do komputera i poprawiać. No chyba, że ktoś próbuje poprawiać zdjęcie klikając "autokorekta" albo podobne opcje. Wynik niestety jest wtedy opłakany przeważnie.
4. Co do warsztatu... Analogowa fotografia ma swój warsztat (robiłem analogowe zdjęcia ponad 25 lat także wiem coś o tym), a cyfrowa ma swój. Zawsze podziwiam mistrzów fotografii analogowej i mam dla nich szacunek. Natomiast technologia wprowadziła nową dziedzinę zwaną fotografia cyfrową. To też jest wiedza i wbrew pozorom nie taka prosta jak myślisz. Daj jej szanse. Zresztą jestem daleki określania tego co się dzieje "wojną technologii". Każda z tych fotografii ma moim zdaniem swoje miejsce.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na ripostę Smile

swiada
ad1. napisalem bardzo ogolnikowo (sorki - ale zapomnialem ze cyfra ma lustrzankiSmile) ale nic nie zastapi dzwieku opadajacej mechanicznie migawki, dzwieku motoru (nie jakies tam winderki z predkoscia swiatla 3 klatek na sekundę)
ad2. zawsze nieudana fotke mozna skasowac, i miejsce dla nastepnej gotowe
ad3. popraw "autokorekta" slajd, gdzie wymiekaja nawet sredniej klasy automaty (wspulczesne pro-lustrzanki)
zreszta chyba poziom jakosci nieosiagalny dla cyfry
ad4. ta osoba ktora zna warsztat przez wielkie W przesiadajaca sie na cos szybszego, wygodniejszego nie kaleczac zalozen fotografi zasluguje na uznanie, lecz ci co dorwali najnowszy model ferrari zaraz po zdobyciu prawka, a takich jest dominujaca wiekszosc, uwazaja sie za mistrzow aparatow no chyba tylo za mistrzow sprzeciarstwa............
A tak wlascnie chcialbyb wsadzic kij w mrowisko i rozchustac to towarzystwo do klepania.
Cool

swiada
a bym zapomnial - kompakty tradycyje to tez zlo bo nie pozwalaja myslec

Andrzej
Zanim towarzystwo sie troszkę rozrusza to pewnie minie ciut czasu jak znam zycie Smile
A wracajac do naszej dyskusji. Lutrzanka cyfrowa od analogowej różni sie w zasadzie "materiałem światłoczułym" oraz mozliwością podglądu zdjęcia po wykonaniu. Poza tym wszystko jest identycznie.
Moim zdaniem celem fotografii jest ilustrowanie chwil, a w tej dziedzinie jedna i druga fotografia spełnia swoje zadanie znakomicie. Nie wymyslono jeszcze aparatów, które dobiora kadr za Ciebie. Sprzęt to tylko sprzęt. kiedyś dźwięk np. rejestrowano na wałku z wosku używając igły z kaktusa. Dzisiaj używa sie dużo bardziej zaawansowanych technik. I pewnie nikt już nie kaleczy biednego kaktusa aby posłuchać ulubionego kawałka Smile
Troche podobnie jest z fotografią.
A warsztat... Hmmm... Mam za sobą hetolitry "hydrofenu" "R09" i innej całej chemii zdobywanej kiedys z niemałym trudnem. Mam też za sobą kilka lat studiów dotyczących komputerów, kilkadziesiąt przeczytanych książek i tysiące godzin przesiedzianych przed monitorem komputera. I chyba nie przekonasz mnie, że warsztat cyfrowy to nie warsztat.
Reasumując. Ja widzę miejsce dla obu dziedzin. Zresztą to jest już faktem i nie da się cofnąć.
Pozdrawiam i licze na kolejne głosy w tym temacie Smile))

PS. A może doslesz notkę i troche fotek do portfolio?
Pozdrawiam

swiada
własnie o tym myslalem lecz jedyny moj sprzet peryferyjny czy jak to sie nazywa to drukarka i modem, a za skanerem dopiero sie rozgladamSad

Andrzej
Jeśli masz to w rozsądnych rozmiarach (max 20x30) to nie widzę problemu. W wiekszych też by sie pewnie coś poradziło. Tyle, że musiałbyś to jakos mi dostarczyć na godzinkę. I tu pomoże nam technika cyfrowa Smile
Pozdrawiam

swiada
takich rooooooooooozmiarow to raczej niemam, powiekszenia dawalem raczej tylko na wystawy, ale wgladowki sa.
ale tak prawde mowiac za jakis czas bede mial skaner (polowica mnie meczy bo jest jej potrzebny do pracy) tak ze jak bede mial mozliwosci to uzupelnie profil

Andrzej
Czekam zatem niecierpliwie Smile
Pozdrawiam

wiesio
witam zacnych fotografów.
ja też zaliczam sie do grona tradycjonalistów. Od ok 20 lat posługuję się wyłącznie lustrzankami, począwszy od FED3, kilka Zenitów, obecnie Nikon F80. Zbyt często jestem świadkiem, że cyfra jest po prostu "aparatem dla małpy". Szczególnie dotyczy do kompaktów, bo lustrzanki to kupują raczej ludzie świadomi potrzeb, no i cena też stanowi pewna zaporę. Widzialem wiele zdjęć cyfrowych i prawdę mówiąc w moim subiektywnym odczuciu były tragiczne. Zaraz mnie tu Andrzej zakrzyczy, ale akurat Andrzej należy do tych, którzy oprócz przycisku wyzwalacza widzą coś w kadrze Wink Widzę oczywiście zalety cyfry w postaci podglądu "co wyszło", prawie nieskończonej długości filmu ;-), mniejszych kosztów zabawy z aparatem. Ale z drugiej strony jak popatrzę na 500 zdjęć zrobionych jednego wieczoru, z czego 1-2 jest do przyjęcia, to mi sie odechciewa cyfry. Wole już swoje 36 klatek, z której każdą mam przemyślaną Smile Ponieważ to moja premiera na forum, zapowiadam malutkie info o sobie już wkrótce (jak tylko znajde chwilę między praca a snem)

pozdrowienia
Wiesio

ps.kwiatek dla forum (F80+Nikkor 75-240D)

Web
Andrzej
Jako zdecydowany zwolennik fotografii cyfrowej jestem zobligowany do odpowiedzi Wiesiowi. I tak po kolei:
1. FED... Wiesio... wiem, ze to dla Ciebie będzie ciężkie przeżycie, ale ktoś musi Ci to powiedzieć Smile FED 3 to aparat lunetkowy nie lustrzanka Smile
2. Nieskończony film? Na karcie 512 MB mieszcze ok 60 RAWów czyli mniej niż 2 rolki filmu. Takich kart mam dwie... Nic nie stoi na przeszkodzie abys kupując 4 rolki tez miał - jak to nazywasz - nieskończony film.
3. Kwestia małpy... Hmmm... Ty robiąc tą skończona rolkę zanosisz ją do labu... Ja robiąc zdjęcie cyfrą spędzam często nad jego obróbka kilka godzin... To jak jest w sumie z ta małpą????
4. Jak ktoś robi 1-2 zdjęcia z 500 to podobnie zrobi analogowo. Nie licz, że będzie bardziej myślał. Poprostu skopie 15 rolek filmu i już. Ja "kopiąc" swoje fotki przynajmniej nie narażam rodziny na bankructwo Smile
Tak słuchając argumentów zwolenników fotografii analogowej, których zresztą bardzo szanuję (spędziłem naprawde dużo czasu w ciemni) zastanawiam się czy to czasem nie obawa, że masa ludzi robiących fotki tak cyfrowo jak i analogowo to dla nich swoiste zagrożenie...
No niestety... Teraz juz nie wystarczy mieć dobry sprzęt. Trzeba jeszcze umieć cos pokazać. A tego nie zrobi za Ciebie ani aparat tradycyjny, ani cyfrowy - nawet jak by potrafił robic 1000 fotek na minutę.

A kwiatki sliczne Smile Tylko jakby ciut nieostre...
Przepraszam za złosliwość Smile
Pozdrawiam

wiesio
Co do nieostrości:
1. GO (duza ogniskowa)
2. mierzone na środkowy Smile
3. skan

ale ty to wszystko wiesz Wink

Web
Andrzej
No i coś nam ucichło Smile))

mitech
Witam szanownych kolegów.Faktycznie trochę tu cicho.Ale pewnie przez święta , wakacjie i inne tam.Czytam tak tą dyskusję i myślę , że każdy z was ma poniekąd trochę racji.Tak jak Andrzej kiedyś się trochę nasiedziałem w ciemni i mam sentyment do analoga. Ale od jakiegoś czasu raczej go z sobą noszę jak mam cyfrowe lustro.Trochę fotografuję samoloty, oczywiście w locie Grin i nie widzę jakoś w tej chwili możliwości posługiwania się analogiem jak leci F16 czy MIG 29.Zapraszam np.tutaj na parę fotek z naszego wyjazdu na pokazy do BRNA http://alfaklub.p...php?t=6227
Edytowane przez mitech dnia 18.09.2006

Web
Andrzej
Witaj na forum Smile
Przyznam, że z przyjemnością obejrzałem Twoje zdjęcia. Co do dyskusji wyżej miała ona na celu rozruszanie trochę tego forum. Z kolegą swiada (Piotrem) przedyskutowalismy nawet problem na żywo i zgadzamy się w wielu miejcach Smile
Tak czy inaczej przed technologia nie ma chyba ucieczki. Firmy znane powoli zaczynają sie wycofywać tak z produkcji sprzętu jak i materiałów.
Pozdrawiam Smile

Tomasz Ustymowicz
Witam serdecznie. Smile Moim zdaniem aparat analogowy czy cyfrowy jest narzędziem w ręku fotografa.. i to fotograf a nie aparat musi podjąć decyzję co do tematu i kompozycji zdjęcia. Fotografia jest sztuką, to środek przekazu.. i o tym czy zdjęcie będzie miało walor artystyczny czy też pozostanie tylko technicznie poprawne decyduje człowiek. Ważne jest aby w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu!niezależnie czy to cyfra czy analogowy.. Bo dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie słabym aparatem, a osoba posiadająca drogi i zaawansowany aparat nie będzie potrafiła wykorzystać jego możliwości bez odpowiedniej wiedzy. Trzeba rozkręcić ten serwis..Smile Pozdrawiam Tomek.
Tomek

Andrzej
Święte słowa Tomku Smile Witaj na naszym Portalu. Co do Twojego pytania o nadsyłanie zdjęć - myslę, że temat jest do zrobienia. Wolną chwilką opracuję mały regulamin i uaktywnię opcje uploadu zdjęć.
Pozdrawiam

Andrzej
I gotowe. Max rozdzielczość 800x800 pixeli i prawie 200kb objętości. Format JPEG. Zapraszam do wysyłania zdjęć Smile
Pozdrawiam

Przejdź do forum: